jdunapedf.cz

Pedagogická fakulta UK

Termíny talentovek - 10.4. - 13.4. 2017

Deadline podání přihlášky - 28. 2. 2017

Termíny příjímaček - 12. 6. - 23. 6. 2017

Jak to u nás chodí?

Po otevření hlavních dveří Pedagogické fakulty se odehrají dva zázraky. Zaprvé vstoupíš do pravého studentského světa, kde můžeš nejen běhat po schodišti a střílet při tom z laserové pistole, ale také třeba pít pivo na fakultním dvorku (ale o tom později). Zadruhé se ti z hlavy navěky vymaže ta známá otázka: „Je těžší kilo peří, nebo kilo železa?“ (a ještě úplně všechny otázky ke zkouškám), protože ji vzápětí nahradí úplně nová, která se vrací s pravidelností kukačky v odbíjecích hodinách, a to - „Kolik sakra váží tyhle dveře?!“ (anebo: „Damn, how is this door so heavy?! / Zut, combien pèsse cette porte?!“, pokud jsi student jazyků.) A věř, že i když najdeš odpověď, stejně se každý den budeš ptát znova.

 

A studentský život? Ten má poměrně banální rozdělení na ten, který je všude, a ten, který je TADY.

Ten, který je všude, je všeobecně známý. Obsahuje přednášky, semináře, zápočty, zkoušky, zkouškové, vyučující, studenty, prokrastinaci, barely kafe, vypsané propisky a tak dále…

 

Ale studentský život TADY na PedF? Když zvládneš dveře, přivítá tě milá vrátná (protože máme dvě a dvě z nich jsou hodné) a potom přijde další otázka (ne, nejsme na Fildě)- schody, nebo výtah? Výtah je ovšem začátečnická chyba, zkušení berou schody. A opozdilci je berou po dvou. Když jdeš na přednášku, nebo na seminář, poznáš spoustu zajímavých lidí, jak z řad studentů, tak především z řad vyučujících. Někteří se do školy dopravují v modré větrovce na kole a všemu vládne gestalt, jiní ti mimo látku vyloží i historky ze svého života. Například takový mažér* není pojem z ekonomie, přestože mnohdy vykazuje velké ekonomické ztráty. Poznat vyučující trochu blíže můžeš na vánočním večírku organizovaném studenty,  kde si třeba vyslechneš vtipný příběh nejmenovaného profesora, kterak ujedl pár čokolád z bonboniéry, jež byla další den jeho rodiči někomu darována jako výraz vděku. A když se na to přišlo, rodiče pak svého dospělého syna donutili se jít dotyčné osobě přiznat a omluvit.

 

A zkouškové období? To je taková lidská metamorfóza v praxi. V prvním semestru vypadáš jako člověk, ve druhém semestru vypadáš také jako člověk a ve zkouškovém mezidobí se měníš v cosi, co připomíná nervově labilního krtka s pubertální pletí a závislostí na kofeinu. Princip zkouškového je stejný jako u rande – když je první, tak týden předem vybíráš outfit tak, že ti triko ladí i s vložkou do bot. Na desáté už ale jedeš s dvacetiminutovým zpožděním a s tím, že se ještě musíš stavit pro kytku, vygooglit, kde že ta restaurace vlastně je, a složit řidičské zkoušky typu B.

 

Ale abychom se jen neučili a život na fakultě zvelebovali a zjednodušovali, jsou tu studentské spolky. Těch tu máme více a každý se zaměřuje trochu jiným směrem. Často ale spolupracují. Ve spolcích potkáš fajn lidi, kteří ti rádi pomůžou ve studijních začátcích, a se kterými můžeš spoluvytvářet různé akce, zapojit se aktivně do dění na fakultě, snažit se o změny a třeba se i kreativně vyjádřit.

 

Díky studentským spolkům vznikl například festival Dvorky, ten se odehrává přímo v prostorách Pedagogické fakulty. Na Dvorkách se dá zažít velká spousta věcí. Můžeš se dobře najíst, pít na fakultě pivo, na schodišti hrát laser game, tancovat na studentské kapely, zkusit si, jaké to je být nevidomý, prohmatat si #prsakoule**, nebo si zkusit život křečka díky běhání v zorbing kouli…

 

Další zajímavou studentskou akcí je například Letní piknik. Ten se pořádá nečekaně v létě, v parku a ještě nikdy na něm nepršelo. Tady na tebe číhá obžerství při každém nádechu, k tomu stage se spoustou kapel, tráva (ta z čeledi lipnicovitých) s piknikovými dekami, bubliny z bublifuků, zábava a v rohu zapírané toi toiky. Do dětství se můžeš vrátit na D-Duru, kde je přichystaná spousta her a soutěží.

 

Mimo to všechno můžeš pomáhat na charitativních akcích, jako je dobročinný běh a bazar, nebo si zpestřit ráno na snídaňové akci například míchanými vajíčky (ne, ještě nikdy se nám nepřipálila), či si zajít na zajímavou besedu nebo autorské čtení.

 

A už jsi někdy viděl pedagogickou fakultu, po které se můžeš v klidu procházet s plackou „I teach, bitch“…? /  A už jsi někdy viděl fakultu, která má originální značku oblečení (vážně, hele: Original PedF clothing)?

za studenty

Emma Wonka

* malé ženské radosti

** loni jsme zařídili stánek s osvětou rakoviny prsu a varlat školící samovyšetřování

Na jakou jít kolej?

Jak je náročné studium?

Na co se podívat na příjmačky?

Nejlíp vám na to samozřejmě odpoví sami studenti. Vytvořili jsme pro to skupinu na Facebooku, kde se můžete neformálně ptát na co vás zajímá. Snažili jsme se, aby byl ve skupině vždy alespoň jeden student z každého oboru.

© Pedagogická fakulta UK 2017